Historie

Historie společenství vždy začíná touhou několika lidí, kteří se chtějí setkávat a formovat ve skupině. Katolická církev je vlastně společenstvím společenství – takže lidé mají možnost zapojit se do dění církve v různých skupinách a společenstvích. A je dobré, když si mohou vybrat spiritualitu a formu podle vlastních potřeb a preferencí.

Ne jinak tomu bylo se společenstvím Zacheus – původně toto společenství vzniklo v polském Těšíně, kde už v roce 2003 se setkávala malá skupinka lidí toužících po modlitbě a formaci ve společenství. Tato skupinka se modlila za vznik společenství. Od roku 2007 se začaly konat pravidelná setkání v kostele Svatého kříže v Těšíně. V roce 2009 společenství se začíná dynamicky rozvíjet, začíná evangelizovat. Kromě pravidelných týdenních setkání společenství pořádá také charismatická bdění se mší s modlitbou za uzdravení. V roce 2011 společenství Zacheus také podepsalo dohodu o spolupráci se Školou Evangelizace svatého Ondřeje. Od té doby pořádá evangelizační a formační kurzy pro širokou veřejnost.

V té době do polského Těšína na setkání společenství začalo přicházet čím dál tím více lidí z české části Slezska. I u těchto lidí byla velká touha být součástí církevního společenství, které umožňuje navazovat bližší vztahy s lidmi a s Bohem, chtěli se účastnit pravidelných formačních a modlitebních setkání, měli touhu evangelizovat. Přání se stalo skutečností a 18 listopadu 2011 se v Jablunkově v kostele u sester Alžbětinek konalo první setkání společenství Zacheus. Duchovním pastýřem společenství je františkán z Těšína – o. Efraim Kostrzewa OFM. Společenství funguje s vědomím a souhlasem biskupa ostravsko-opavské diecéze Františka Václava Lobkovicze. Společenství Zacheus se také v Jablunkově dynamicky rozvíjí, konají se zde pravidelná otevřená setkání – v pátky od 19:30 (kromě prvních pátků v měsíci). Setkání v Jablunkově jsou dvojjazyčná – střídá se zde čeština a polština. Členové společenství také pořádají další akce – například integrační setkání společenství, pořádají kurzy podle formačního programu Školy evangelizace svatého Ondřeje. Funguje zde rovněž chválová skupina „Zachaeus Live“.

V Jablunkově vznikla další touha a potřeba – evangelizovat čistě v češtině, velkým přáním bylo zejména pořádání kurzů v češtině. Povedlo se navázat spolupráci s farností Hať a s otcem Janem Svobodou. V Hati také byl uspořádán první český kurz Nový život – pořadateli bylo jablunkovské společenství Zacheus a farnost Hať. Po tomto kurzu (v prosinci 2013) se v Hati konalo setkání, které můžeme považovat za první setkání vznikajícího společenství Zacheus v této farnosti. Od ledna 2014 tedy každé první úterý v měsíci od 19:00 je i ve farním kostele v Hati otevřené modlitebně-formační setkání se spiritualitou evangelizačního společenství Zacheus.


Aktuality

Kurz pro manželské páry "SPOLEČNÁ CESTA" 2019

Kurz pro manželské páry "SPOLEČNÁ C…

Na podzim opět máme v nabídce kurz věnovaný manželským párům. Zážitkový víkend s názvem "Společná...

Čti více
Postní doba 2019 - NOVÝ ŽIVOT - volná místa na kurz!

Postní doba 2019 - NOVÝ ŽIVOT - volná mí…

V polovině postní doby pořádáme v Českém Těšíně další běh kurzu Nový život. Na tento kurz se...

Čti více
AKTUALITY - rok 2019

AKTUALITY - rok 2019

Rok 2019 již běží a Škola evangelizace svatého Ondřeje nezahálí! V letošním roce se chystáme nadále pořádat formační...

Čti více
Nový život - listopad 2018

Nový život - listopad 2018

Již nyní Vás zveme na další běh kurzu Nový život! Je to víkendová duchovní obnova, ale zároveň velmi...

Čti více